Altının gözü Merkez Bankası kararında!

Geçtiğimiz hafta tarihi rekor kıran altın fiyatları yeni haftada düşüşe geçti. Ons değeri ve dolar kurundan etkilenen altın, yeni güne ise yatay seyirde başladı.

Altın fiyatları, bir süredir görülen kazanımların ardından nakite geçmek isteyen kurumsal yatırımcıların baskısıyla geriledi. Piyasalar, Fed’in para politikasına ilişkin ipucu vermesi beklenen ekonomik verileri izleyecekler. Yatırımcılar bugün ABD’de açıklanacak ilk çeyrek gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) verisi ve yarın açıklanacak Mart ayı kişisel tüketim harcamaları (PCE) verisini takip edecek.

Altının spot piyasadaki ons fiyatı yüzde 0.03 yükselerek 2 bin 317.06 dolar seviyesinde işlem gördü. Gram altın ise 2 bin 427 TL seviyesinde seyrediyor.

SERBEST PİYASADA GÜNCEL ALTIN SATIŞ FİYATLARI

Gram altın 2.428,68 lira

Çeyrek altın 3.965,98 lira

Yarım altın 7.931,96 lira

Cumhuriyet altını 15.815 lira

Gremse altın 41.137,00 liradan satılıyor.

Ortadoğu’daki gerilimin tırmanmasıyla sert düşüş kaydeden Bitcoin ise 67 bin dolar üzerinde kalıcılık sağlamaya çalışıyor. CoinTR Araştırma Departmanı’nın bilgi notuna göre Bitcoin, 65 bin 548 dolarlık direnci aştıktan sonra 67 bin dolar seviyelerine kadar yükseldi. Bu seviyelerde karşılaştığı satış baskısı sonucunda 66 bin ila 67 bin dolar arasında hacim oluştu. Notta, “Eğer Bit-coin, 67 bin dolar seviyesini aşar ve bu seviyenin üzerinde istikrar sağlayabilirse ilk etapta 69 bin 85 dolara kadar yükselme potansiyeli gösterir” denildi.

FAİZDE KRİTİK GÜN

Öte yandan, Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) nisan ayı politika faiz kararı bugün saat 14.00’da açıklayacak. Yabancı uzmanlar, TCMB’nin PPK toplantısında politika faizini sabit bırakacağını tahmin ediyor. Ayrıca, cari işlemlerde öngörülen iyileşmeyle TL’nin gelecek aylarda cazibesinin artabileceği de ifade ediliyor. Societe Generale Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu, Afrika Stratejisti Marek Drimal, TCMB’nin politika faizini yüzde 50’de sabit bırakacağı öngörüsünde bulundu. Natixis Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu, Afrika Ekonomisti Inna Mufteeva da faizlerin sabit bırakılacağını düşünüyor.

DOLARIN GÖZÜ MERKEZ BANKASI KARARINDA

Dolar, piyasaların Merkez Bankası’nın faiz kararına odaklandığı 25 Nisan 2024 sabahında 32,50 lira bandının üzerinde işlem görüyor.

Spot piyasada güncel döviz fiyatları ise şu şekilde:

Dolar 32,54 lira

Euro 35,0361 lira

Sterlin 40,66 lira

Ruble 0,3518 lira

İsviçre Frangı 35,60 liradan el değiştiyor.

Merkez Bankası’nın faiz kararı, bugün 14.00’da açıklanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x